Akumulatory litowo-jonowe
Akumulatory litowo-żelazowo-fosforowe (LiFePO4 lub LFP) to najbezpieczniejsze akumulatory z pośród akumulatorów litowo-jonowych. Akumulatory LFP 12,8 V składają się z 4 cel połączonych szeregowo, natomiast akumulatory 25,6 V składają się z 8 cel połączonych szeregowo.
Wysoka jakość pracy
Akumulatory kwasowo-ołowiowe zużyją się przedwcześnie w związku z zasiarczeniem, jeżeli:
- Pracują w trybie niedoładowania przez długi czas (np. jeżeli akumulatory są rzadko lub nigdy naładowane do pełna)
- Są pozostawione w stanie niedoładowania lub całkowitego rozładowania (np. jacht lub kamper podczas zimy)
Akumulatory LFP nie muszą być w pełni naładowane. Żywotność nawet nieznacznie wzrasta, gdy akumulatory nie są naładowane do pełna. Jest to główna zaleta akumulatorów LFP w porównaniu do kwasowo-ołowiowych. Inne zalety akumulatorów litowo-jonowych to: szeroki zakres temperatur pracy, wspaniała praca cykliczna, niska rezystancja wewnętrzna i wysoka sprawność. Dzięki temu akumulatory te są najlepszym wyborem do bardzo wymagających zastosowań.
Sprawność
W niektórych zastosowaniach (specjalne off-gridowe systemy fotowoltaiczne i/lub wiatrowe) sprawność energetyczna stanowi kluczową cechę. Całkowita sprawność obiegu energii (rozładowywanie od 100% do 0 i z powrotem do 100% naładowania) przeciętnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych wynosi 80%. Natomiast sprawność obiegu energii akumulatorów LFP to 92%.
Proces ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych staje się praktycznie niskosprawny, gdy osiągnie się poziom 80% naładowania. Sprawność energetyczna spada wtedy do 50% lub nawet mniej w systemach solarnych, gdy potrzebna jest kilkudniowa rezerwa energii (akumulatory pracują w granicach 70-100% naładowania). Natomiast akumulatory LFP osiągają niezmiennie 90% sprawności przy niskim, jednostajnym rozładowywaniu.
Wymiary i waga
Akumulatory LFP to oszczędność do 70% powierzchni oraz do 70% wagi przy akumulowaniu tej samej ilości energii.
Koszt zakupu akumulatorów litowo-jonowych
Akumulatory LFP są drogie w porównaniu do kwasowo-ołowiowych. Ale przy wymagających rozwiązaniach, wysoki koszt początkowy będzie z nadwyżką skompensowany przez długą żywotność, niezwykłą niezawodność i wspaniałą sprawność.
Nieskończona elastyczność
Akumulatory LFP ładuje się łatwiej niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Napięcie ładowania może różnić się od 14 do 16 V (tak długo, jak napięcie każdej z cel nie przekracza 4,2 V) oraz akumulatory nie muszą być naładowane w pełni. Dzięki temu można podłączyć kilka akumulatorów równolegle, nie przejmując się, że niektóre są mniej naładowane niż inne.
Zintegrowany BMS i wyłącznik bezpieczeństwa
Baterie SuperPack są niezwykle łatwe w instalacji, nie wymagają żadnych dodatkowych komponentów.
Wewnętrzny przełącznik odłączy akumulator w przypadku nadmiernego rozładowania, przeładowania lub wysokiej temperatury.
Wydajny
W kilku zastosowaniach (szczególnie poza siecią słoneczną) efektywność energetyczna może mieć kluczowe znaczenie. Wydajność energetyczna w obie strony (rozładowanie od 100% do 0% i powrót do 100% naładowania) przeciętnego akumulatora kwasowo-ołowiowego wynosi 80%. Wydajność energetyczna baterii Li-ion w obie strony wynosi 92%.
Używaj tylko w pozycji pionowej.
Specyfikacja techniczna: