Wydrukuj tę stronę

Gaszenie gazem obojętnym FM-200

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Gaz FM-200® jest gazem obojętnym. W odróżnieniu od halonów, które zawierają brom i chlor, gaz ten nie podlega ograniczeniom Protokołu Montrealskiego, a co za tym idzie, nie ma też ograniczeń w jego stosowaniu. W istocie jest to substancja czysta, należąca do klasy związków, które zostały wprowadzone właśnie po    to, by umożliwić stopniowe wycofanie gazów    niszczących warstwę ozonową, takich jak obecnie    zakazany Halon 1301.

Gaz FM-200® charakteryzuje się zerowym potencjałem niszczenia warstwy ozonowej. Gazowe systemy gaśnicze FM-200® oparte są na wykorzystaniu środka gaśniczego o działaniu umożliwiającym skuteczne i szybkie odbieranie energii z pożaru oraz ostateczne przerwanie procesu spalania, nie redukując przy tym stężenia tlenu w powietrzu. W związku z tym nie stanowi zagrożenia dla życia ludzi.

FM-200® jest jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych środków gaśniczych polecanym w obiektach wymagających szczególnej ochrony, tj. muzea, serwerownie, rozdzielnie elektryczne, archiwa czy biblioteki. Systemy oparte na gazie FM-200® są z powodzeniem stosowane na całym świecie, już od ponad 40 lat. Gaz FM-200® daje się łatwo skroplić już przy niewielkich ciśnieniach. Po skropleniu zajmuje niewielką objętość w stosunku do postaci gazowej (objętość gazu do cieczy wynosi 1000:1). W trakcie gaszenia FM-200® wypływa przez dysze w postaci gazu i bez kłopotu dociera do miejsc trudno dostępnych i jest substancją nieprzewodzącą prądu elektrycznego. Działanie gaśnicze FM-200® ma głównie charakter fizyczny i polega na absorpcji ciepła z płomienia. Istotne jest to, że nie występuje ryzyko uszkodzenia delikatnego sprzętu elektronicznego w wyniku szoku termicznego i że nie powoduje korozji. Ponadto, środek ten nie pozostawia tłustego osadu czy nalotu, które mogłyby powodować uszkodzenie sprzętu służącego do komunikacji, co oznacza, że koszty usuwania śladów po zastosowaniu środka są minimalne.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ŚRODOWISKO

 • FM-200® jest akceptowany i uznawany na świecie
 • brak wpływu na warstwę ozonową
 • szybki rozkład w atmosferze
 • samoczynna obniżona emisja
 • efektywne wykorzystywanie zasobów
 • możliwość ponownego napełnienia
 • akceptowane przez SNAP

 

WYJĄTKOWA EFEKTYWNOŚĆ W WALCE Z POŻARAMI

 • Systemy osiągają poziom gaszenia w czasie do 10 sekund tłumiąc pożary typowe, pożary przewodów elektrycznych oraz łatwopalnych cieczy zanim spowodują znaczne szkody.
 • Tłumi wszystkie rodzaje ognia
  - Klasa A – pożary zwykłe
  - Klasa B – pożary łatwopalnych cieczy i gazów
  - Klasa C – pożary osprzętu elektrycznego
 • FM-200® jest bezwonny, bezbarwny, nie plami, nie zostawia pozostałości, nie jest gazem żrącym

 

BEZPIECZEŃSTWO
Szczegółowe testy, które zostały przeprowadzone w celu określenia bezpieczeństwa FM-200®, dały najdokładniejszą wiedzę w zakresie toksyczności.  W rzeczywistości  FM-200® jest tak bezpiecznym gazem, że jest on stosowany jako gaz napędowy w inhalatorach dla astmatyków

Czytany 2341 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 sierpień 2017 16:56